Ahogy idősödünk, úgy egyre nehezebben szabadulunk meg a súlyfeleslegünktől. Betegségek is okozhatnak hízást, de alapvetőn a lelassult anyagcsere áll a háttérben és az, hogy nem változtatunk a táplálkozási szokásainkon, pedig a szervezetünk már képtelen azt a tempót elfogadni, amelyet folytatunk. Ha ugyanannyit eszünk, mint 20-30 évesen, ne csodálkozzunk, ha nem tudunk lefogyni, főleg, ha még csak nem is mozgunk.

Jó ötlet lehet a kalóriaszámolgatás. Ezzel tudni fogjuk, hogy egy-egy nap mennyi kalóriát fogyasztottunk és mennyit égettünk el a mozgással. Így sokkal óvatosabbak leszünk és nem biztos, hogy délután a sütit választjuk az alma helyett. Ha valaki számolgatta már a kalóriákat, tudja, hogy sokkal könnyebb bevinni a szervezetbe, mint elégetni. Nagyon sokat kell ahhoz egy nap mozogni, hogy több száz kalóriát égessünk el.

A nem megfelelő étkezés is oka lehet az elhízásnak, például a felesleges szénhidrátok is ebbe a csoportba tartoznak. Különösen a gabonafélék, amelyek megemelik a vércukorszintet és hatásukra zsír raktározódik el a szervezetben. Fontos, hogy alacsony glikémiás indexű szénhidrátokat fogyasszunk, hiszen ezeket lassabban emésztjük és nem ingadozik tőlük a vércukorszintünk. Ebbe a csoportba tartozik a quinoa, a barna rizs, a hüvelyesek, a zab, a zöldségek és gyümölcsök jelentős hányada.

A hormonális egyensúlyhiány is oka lehet az elhízásnak, és annak, hogy nehezen vagy egyáltalán nem tudunk megszabadulni a súlyfeleslegtől. Ide tartozik az inzulinrezisztencia, a pajzsmirigy-alulműködés, az ösztrogéndominancia, a szerotonin-egyensúlyhiány és a leptin-rezisztencia is.

A felesleges szénhidrátok károsítják az inzulinreceptorokat, ez pedig magas inzulinszintet eredményez. A felesleges inzulin fokozhatja a gyulladást, megállíthatja a szervezetben a zsírégetést és növelheti a rákos betegségek kialakulásának kockázatát.

A krónikus gyulladás is megállíthatja a szervezetben a zsírégetést. Kiválthatják a toxinok, a feldolgozott élelmiszerek, az ételallergia, a stressz, a szivárgóbél-szindróma, a krónikus fertőzések, az alváshiány és az ülő életmód.

A táplálkozási hiányosságok is okai lehetnek, hogy nem tud megszabadulni a szervezetünk a súlyfeleslegtől. Ügyeljünk a bélflóra egészségére. Fogyasszunk halolajat, hiszen ez segíti a zsírégetést, csökkenti a gyulladást és az inzulinrezisztenciát. A magnéziumhiány is megemelheti a vércukor és az inzulin szintjét, ami viszont gátja lehet a fogyásnak.